Serigrafi Baskı Laboratuarı

Serigrafi Baskı Sistemi her türlü baskıaltı malzemesine baskı yapabilme kabiliyetinde dolayı günümüz modern baskı teknolojileri arasında yerini almıştır. Teknolojik olarak diğer baskı sistemlerinde yaşanan gelişmeler Serigrafi baskı sektöründe de yaşanmış ve bu gelişme ışığındanda yeni teknoloji ürünü makineler ülkemize girmiştir.

Birçok sanayi alanında (Tekstil, Seramik, Cam, Hediyelik eşya, Etiket) faaliyet gösteren bu baskı sistemi sanatsal alanlarda da faaliyet göstermektedir. Birçok alanda faaliyet gösteriyor olması bu baskı sisteminin eğitimininde önemini ortaya çıkarmıştır. Buradan yola çıkarak, Marmara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Basım Teknolojileri Bölümünde, Serigrafi baskı eğitimi verilmeye başlanmıştır ve bu aşamada uygulama yapabilmek için bir laboratuar kurulmuştur. Bu laboratuarda Serigrafi kalıbının hazırlanması, baskı aşaması ve baskı sonrası işlemler hem teorik hem uygulamalı olarak öğrencilere gösterilmektedir.

Sanayicilerimizin de yardımları sayesinde öğrencilerimize eğitim için gerekli olan makine ekipman ve yardımcı malzeme temin edilmekte ve bu sayede öğrencilerimiz rahat uygulama imkanı bulabilmektedir. Laboratuarda Serigrafi mürekkep ve yardımcı malzeme temini DYO Matbaa Mürekkepleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ARUS Serigrafi firması tarafından bir adet yarı otomatik 35×50 baskı makinesi ve vakumlu pozlandırma cihazı hediye edilmiştir. Bunun yanında 3 adet el tezgahı çeşitli büyüklerde kalıp ve rakleler öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.


Bu sayfa Basım Teknolojileri Bölümü tarafından en son 22.12.2021 21:13:31 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM