Genel Bilgiler

Basım Teknolojileri Bölümü 2013 yılında kurulmuştur ve ilk öğrencilerini 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı’nda alacaktır.

Basım Teknolojileri Bölümü’nün akademik ve fiziki altyapısını 36 yıllık köklü geçmişi olan Teknik Eğitim Fakültesi, Matbaa Eğitimi Bölümü oluşturmaktadır. Bu bölüm YÖK kararı ile 2009 yılından beri öğrenci almamaktadır ve 2016 yılında ise kapanacaktır. Bu bölümün tüm öğretim üyeleri, laboratuvar imkanları, mezunlar ile ilişkileri ve sektör tecrübesi yeni kurulmuş olan Basım Teknolojileri Bölümü’ne aktarılmıştır.

Basım Teknolojileri Bölümü’nün sanayi ile ilişkileri oldukça iyidir. Sektörel siviltoplum kuruluşları birleşerek kapatılmış olan Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölümü’nün yerine Basım Teknolojileri Bölümü’nün kurulması için üniversite ve YÖK nezdinde çok büyük çaba sarfetmişlerdir.  Basım Teknolojileri Bölümü bu çabaların sonucunda kurulmuştur.

Bölüm web sitesinin Laboratuvarlar kısmı incelendiğinde bir çok modern laboratuvarın sektör firmaları tarafından kurulduğu görülmektedir. Bu da sektörün bölümümüze verdiği desteğin açık bir göstergesidir.

Basım Teknolojileri Bölümü’nün oldukça güçlü olan akademik kadrosunda 2 Profesör, 7 Doçent, 5 yardımcı Doçent ve ikisi Doktora derecesine sahip 4 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Bölümün kuruluşu sırasında hazırlanan müfredat ve ders içerikleri sektörel sivil toplum kuruluşlarından ve mezunlarımızdan alınan öneriler doğrultusunda aynı zamanda yurt dışında bulunan muadil bölümlerin müfredatları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu müfredat ile eğitim alacak öğrenciler sektörün ihtiyaç duyduğu bütün bilgi ve becerilerle donanmış şekilde mezun olacaklardır.

Sektörün isteği üzerine müfredata eklenen “İş Yeri Eğitimi” altıncı yarıyılda uygulanmaktadır ve programın en güçlü yönlerinden birisidir. İş Yeri Eğitimi uygulaması sayesinde öğrencilerimiz iş hayatına atılmadan önce mesleklerinde oldukça uzun bir süre iş ve uygulama deneyimi kazanacaklar, sektörü çok iyi tanıyacaklardır. Böylece mezuniyetleri sonrasında iş bulma imkanları oldukça artacaktır.

Bölüm mezunlarının iş olanaklarını öğrenmek için yandaki menüden “Sektör ve İş İmkanları”nı tıklamanız yeterlidir.


Bu sayfa Basım Teknolojileri Bölümü tarafından en son 22.12.2021 21:09:29 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM