Uygulamalı Bilimler YüksekokuluBasım Teknolojileri

Basım Teknolojileri

Şubat 2016

Editörden…. 

Merhaba değerli arkadaşlar.

Yeni sayımızla yine sizinle birlikteyiz. Bu sayımızda sizlere sektörümüzde, özellikle eğitim alanlarındaki öğrencilerimizin yayın takibinin ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğim. Türkiyede alanımız ile ilgili çok sayıda yayın bulunmamaktadır, ancak bu sizleri yayın takibi konusunda olumsuz etkilememlidir. Var olan yayınlar aşağı yukarı Türkiyede olan bütün Matbaacılık ile ilgili gelişmeleri ve haberleri sizlere sunmaktadır. Bu yayınlar son derece faydalı yayınlardır.

Bir ikincisi yurt dışı yayınları, tabiiki bu yayınların takibi için İngilizce bilgisi gerektirmektedir. Bir önceki yazımda da bahsettiğim İngilizcenin önemi burada da ortaya çıkmaktadır. Şimdi bana soracaksınız İngilizce bilmeden bu yayınları nasıl takip ederiz diye. Öncelikle kütüphaneden bu yayınlara ulaşabilir ve burada İngilizce bilen arkadaşlarınızla okuma grupları oluşturarak hem ingilizcenizin gelişmesini hem de yayın takibini sağlayabilirsiniz. Bu bahsettiklerime ulaşamadığınız durumlarda bölüm öğretim elemeanların dan yardım alabilirsiniz.

BİLİM İÇİN HAYATINI FEDA ETMİŞ MUCİT WILLIAM BULLOCK

Döner Silindirli Matbaa Makinesi'nin icadıyla matbaa sanayisinde devrim yaratan Bullock, icat ettiği makineyi tamir etmeye çalışırken hayatını kaybetmiştir.

Baskı makinelerinin kaderini değiştirerek matbaa sektörünün kilometre taşlarından biri olan William Bullock 1813 yılında Greenville-New York'ta dünyaya gelmiştir. Anne ve babasının erken vefatından sonra abisinin yanında büyüyen Bullock, teknisyen ve demir dökücü olarak çalışmıştır. Bullock, Georgia’da Angeline ile evlenerek yedi çocuk sahibi olmuştur. 1850 yılında  Angeline hayatını kaybedince -ebeveynlerinin erken vefatından dolayı yalnız büyüyen Bullock- hayatına yalnız devam etmek istemediği için kaybettiği eşinin kardeşi Emily Kimball ile evlenmiştir.

Kitaplara olan ilgisi sayesinde mekanik konusunda kendini geliştiren ve pamuk-saman presi gibi icatlara imza atan Bullock, 1853 yılında baskı presini icat etmiştir. İngiliz mucit, Richard March Hoe tarafından icat edilen rotasyon baskı makinesini 1860 yılından itibaren bobin kağıdı beslemesiyle geliştirmiştir. Bunun için ön koşullardan biri sınırsız kağıt yani kağıtlardan oluşan bir rulodur. Bu rulo ise 1858 yılında Viyana Saray ve Devlet Basım Hanesi Müdürü Alois Ritter Auer tarafından icat edilmiştir. Bullock 1863'te bu icadının patentini almıştır.

İngiliz mucidin geliştirdiği Döner Silindirli Matbaa Makinesi ilk olarak 1886 yılında Philadelphia'da  Public Ledger isimli gazetede kullanılmıştır. Dönemin gazetecileri bu makineyi, mevcut döneme kadarki en basit ve en sağlam makine olarak tanımlamıştır. Rulodan ilerleyen kağıtların önce ön sayfaları ardından da arka sayfaları basılıyordu. Bir saatte sekiz sayfa arkalı önlü bir gazeteden yaklaşık on iki bin adet basılabiliyordu.

İngiliz mucit William Bullock 47 yaşında, kendi icat ettiği Döner Silindirli Matbaa Makinesi'ni tekmelediği için hayatını kaybetti. Bazı rivayetlere göre Bullock sinirlendiği için tekmeliyordu, bazılarına göre ise kayışı oturtmak için. William Bullock, bacağını makineye kaptırdıktan birkaç gün sonra kangrenden yaşamını yitirdi.

21. YÜZYILIN YENİ OYUNCAĞI 3D YAZICILAR

Son yıllarda tüm dünyanın;  zaman, maliyet ve kalitesinden dolayı en çok tercih ettiği ve yüzyılın teknolojisi olarak gördüğü "Üç Boyutlu Yazıcılar" hayatı kolaylaştırıyor.

3B yazıcılar, bilgisayar ortamında çizimi yapılan üç boyutlu dijital nesnenin, kullanılacak yazıcı tarafından somut bir ürün olacak şekilde basılmasını sağlayan teknolojidir. 1984 yılında Amerikalı  Chuck Hull'ın girişimleriyle başlayan 3B yazıcıların hayali birçok şirketin kurulmasını ve yüzlerce projenin doğmasını sağlamıştır. 2005-2006 yılları arasında Adrian Bowyer isimli İngiliz öğretim görevlisi ve çevresindeki öğrenciler tarafından "Arı-Bal-Çiçek"  ilişkisinden yola çıkılarak Self Replicating Rapid-Prototyper (Kendini Kopyalayabilen Üretim Makinesi) adı verilen makine oluşturulmuştur. RepRap projesi, üretimi ve prototiplemeyi büyük ölçekli fabrikalardan, masaüstüne taşımayı amaçlayan bir topluluk ve düşüncedir. Kendini kopyalayabilme özelliği ile birlikte bütün tasarım ve yazılımların açık kaynaklı olması sayesinde RepRap düşüncesi 2006 senesinde baş gösteren 3B yazıcılar akımını başlatmıştır. Makerbot ve Ultimaker gibi şu anda popüler olan ticari masaüstü 3B yazıcılar, RepRap projesinde bulunmuş ve bu projede biriken bilgi ile ürünlerini geliştirmişlerdir. 3B yazıcıları kapalı kaynak hale getirerek RepRap hareketinden ayrılan firmalar da mevcuttur. Reprap projesinin getirilerinden sonra 3B yazıcıların kullanım alanları genişlemiş ve evlere girmeye başlamıştır.

Peki; moda, hobi, medikal, otomotiv ve nice sektörlerin başrolü olmaya adım adım ilerleyen 3B yazıcıların çalışma mantığı nedir ve nasıl kullanılır?

Basımı istenen ürünün bilgisayar destekli tasarım programlarında tasarımının yapılması ve kaydının alınmasının ardından ürün basılmak üzere yazıcıya verilir. Ürünün ham maddesini (plastik, seramik, metal, çikolata...) ve dosya uzantısını tanıyan yazıcı en alt katmandan başlayarak istenilen yoğunlukta ürünün içini doldurarak üst katmana doğru ilerlemeye başlar. Yazıcının modeline ve basılmak istenen ürünün tipine göre yazıcı ürünün havada kalan kısımları için destek çubukları oluşturabiliyorken basımdan sonra da isteğe göre destekleri kırıp ürünü temizleyebilir. 3B yazıcıları CNC (Bilgisayar Sayımlı Yönetim)  ve benzeri üretim mekanizmalarından ayıran en önemli özellik ham maddeyi boşa kullanmaması, eline verilen ürünü oyma-çıkarma veya şekillendirme tarzı gibi ilkel yöntemlerle değil, direkt basmasıdır. CNC makinesi, kendisine verilen dörtgen şeklindeki malzemeyi oyma yöntemiyle istenilen ürüne çevirirken malzemenin bir kısmını kullanılamaz hale getirir.3B yazıcılar ise istenilen ürünü sıfırdan üreteceği için ham madde israfı yapmaz. Başka bir deyişle, günümüzdeki üretim makineleri ‘eksiltme yöntemi’ kullanırken, geleceğin üreticisi 3B yazıcılar ‘ekleme yöntemi’ kullanır. Normal yazıcılarda olduğu gibi 3B yazıcılarda da farklı çalışma prensiplerine sahip yazıcı türleri vardır. Günümüzde kullanılan başlıca 3B yazıcılar  Color Jet Printing (CJP), Multi Jet Printing (MJP), Stereolithography (SLA), Selective Laser Sintering (SLS), Direct Metal Printing (DMP)'dir.

3B yazıcılar birçok sektörde iplerin el değiştirmesini sağlayabilecek potansiyele sahip olmuş durumdadır. Tıp endüstrisinde; kemik, kalp, deri gibi organların üretim çalışmaları devam ederken iki ay canlı kalabilen bir böbrek üretilmiştir. Bununla birlikte uzayda kolonileşme için 3B yazıcı üretimi yapan NASA, astronotların kendi yiyeceklerini üretebileceği bir yazıcı için de araştırmalara başlamıştır. Evlerde; ayakkabı, elbise, anahtar, protez kol, klavyenin bozulan tuşu, kapı kolu, hatta silah üretiminin bile yapılabilir olması hem farklı piyasaları hem de devletleri korkuturken, 3B yazıcılar insanların iyiliğine, kötülüğüne, yaratıcılığına teslim olmuş durumdadır.

Bu sayfa Basım Teknolojileri tarafından en son 25.04.2016 12:02:40 tarihinde güncellenmiştir.